What is Gum Disease Treatment (Periodontology)?

With these treatments, benefits such as prevention of inflammatory diseases related to the gums, intraoral tissues and alveolar bone surrounding the teeth and also more comfortable effective chewing are provided.

Gum Disease Treatment (Periodontology)

With these treatments, benefits such as prevention of inflammatory diseases related to the gums, intraoral tissues and alveolar bone surrounding the teeth and also more comfortable effective chewing are provided.

When gum disease is diagnosed at an early stage, it can be successfully treated in a short time.

Removing the attachments on the teeth and providing a smooth root surface ensures the removal of bacteria that cause disease in the gums.

Maintaining a good oral hygiene habit is the golden rule for the lifelong success of treatment.

When gum problems are left untreated, they can lead to tooth loss. Symptoms such as bleeding in the gums, swelling, redness, pain, tenderness, pulling, loosening of the teeth and the presence of odor in the mouth refer to gum disease. If not treated, the inflammation in the gum spreads to the jawbone and causes melting in the bone.

Garanti edilmiş
Mükemmellik

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/ordodonti-2.png

Tedavilerimiz

Dental tedavilerinizi en güncel materyallerin kullanıldığı, sterilizasyon ve dezenfeksiyon protokollerinin titizlikle uygulandığı hijyenik ve konforlu bir ortamda gerçekleştiriyoruz.

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/dental-botox.png

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi, çürük ya da kırılma gibi farklı nedenlerle kaybedilen dişleri hem fonksiyon hem de estetik açıdan geri kazandırmak için yapılan bir tedavidir.

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/diş-estetiği.png

Gülüş Tasarımı

Kişiye özel planlanan gülüş estetiği uygulamalarında gülümsemeyi önleyen faktörler ortadan kaldırılarak dişlerde altın oran yakalanmaktadır.

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/periodontoloji.png

Sağlıklı Diş Etleri

Birçok anlamda ağzınız, vücudunuzun genel durumunun bir aynası olarak görülebilir. Özellikle periodontal durumumuz diş etlerimizde bölgesel olarak ne olduğundan çok daha fazlasını söyleyebilir.