Teeth Clenching and Grinding

Bruxism, known as teeth clenching and grinding, is a muscle activity observed in many patient groups. However, patients may often not be aware of this condition. In patients with tooth clenching problems, pain in the head, neck, jaw joint and face may be observed.

Teeth Clenching and Grinding Treatment

Bruxism, known as teeth clenching and grinding, is a muscle activity observed in many groups of patients. However, patients may often not be aware of this condition. In patients with tooth clenching problems, pain in the head, neck, jaw joint and face may be observed. In these patients, shortening of tooth length, wear and accordingly an older facial expression may occur. In cases where there are similar negative effects, it may need to be treated. Jaw botox can be applied in muscle pains caused by tooth clenching. It is reduction of function for a certain period of time by applying botox material to the excessively active jaw muscles. In this period, while there is no restriction in eating and speaking movements, it also removes the problems that arise due to tooth clenching activity.

Garanti edilmiş
Mükemmellik

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/ordodonti-2.png

Tedavilerimiz

Dental tedavilerinizi en güncel materyallerin kullanıldığı, sterilizasyon ve dezenfeksiyon protokollerinin titizlikle uygulandığı hijyenik ve konforlu bir ortamda gerçekleştiriyoruz.

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/dental-botox.png

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi, çürük ya da kırılma gibi farklı nedenlerle kaybedilen dişleri hem fonksiyon hem de estetik açıdan geri kazandırmak için yapılan bir tedavidir.

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/diş-estetiği.png

Gülüş Tasarımı

Kişiye özel planlanan gülüş estetiği uygulamalarında gülümsemeyi önleyen faktörler ortadan kaldırılarak dişlerde altın oran yakalanmaktadır.

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/periodontoloji.png

Sağlıklı Diş Etleri

Birçok anlamda ağzınız, vücudunuzun genel durumunun bir aynası olarak görülebilir. Özellikle periodontal durumumuz diş etlerimizde bölgesel olarak ne olduğundan çok daha fazlasını söyleyebilir.