Kanal Tedavisi (Endodonti)

Endodonti, kök kanal tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Çürüklerin, travmaya bağlı çatlakların ve kırılmaların tedavisi zamanında yapılmamışsa diş siniri zarar görür ve kanal tedavisi gerekir. Endodontik tedavi kök kanallarının boşaltılması, genişletilmesi, dezenfekte edilmesi ve doldurulması işlemidir. Ön dişlerde yapılan kanal tedavisi dolgu ile onarılabilirken, arka dişlerde genellikle porselen uygulamasına gerek duyulur.

Kanal Tedavisi (Endodonti) Nedir?

Kanal tedavisi dişin merkezinde ve köklerinde bulunan damar-sinir dokusunun yani dişözünün (pulpanın) hasar görmesi sonucunda çıkarılmasının ardından kök kanallarının uygun formlarda genişletilip temizlenmesi ve oluşan boşluğun dolum materyalleri ile doldurulması işlemidir. Diş hekimliğinde kök kanalları ve dişin kendisini çevreleyen dokuların hastalıklarının tanı, tedavisi ve önlenmesi ile ilgilenen anabilim dalı ‘Endodonti’ dir. Endodontistler bu anabilim dalında uzmanlaşmış diş hekimleridir.

Kanal Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Dişte meydana gelen çürüklerin zamanında tedavi edilmeyip pulpa dokusuna doğru ilerlemesiyle veya herhangi bir travma sonucunda dişte çatlak ya da kırık oluşmasıyla pulpa dokusu hasarlanır, iltihaplanır ve şiddetli diş ağrısı ile sonuçlanır. Dişin kökündeki iltihap çevre dokulara yayılarak diş çevresinden yüze yayılana kadar çeşitli apselerin oluşumuna sebep olabilir. Bu durumlarda ilaç tedavisi tek başına tedavi yöntemi olamaz kök kanal tedavisi kaçınılmazdır. Kanal tedavisi yapılmazsa kök çevresindeki kemik dokusunun zamanla eriyip kaybolması ile diş tedavi edilemez duruma gelir ve çekilmesi gerekebilir. Kanal tedavisi işlemi ne kadar sürer ve ağrı hissedilir mi?

Kanal tedavisi dişin durumuna bağlı olarak tek seans ya da birden fazla seansta yapılabilir. Bazı durumlarda, enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırıldığından emin olmak için birkaç seans gerekebilir bu süre zarfında diş geçici dolgu ile kapatılır. Bir seans yaklaşık 45 dakika kadar sürmektedir. Bu süre kanalların anatomik yapısının komplike olmasına bağlı olarak değişebilmektedir.

Kanal tedavisi hastanın dişinin uyuşturularak yapıldığı bir tedavidir, bu yüzden ağrılı bir işlem değildir. Fakat çok ağrılı veya yaygın enfeksiyonlu dişlerde uyuşma sorunu olabilmektedir, bu durumda da gelişmiş uyuşturma yöntemleri ile bu sorunun önüne geçilmektedir.

Kanal Tedavisi Yenileme (Retreatment) Nedir?

Kanal tedavisinin bir özelliği de gerekli durumlarda yenilenebilir olmasıdır. Daha önce yapılmış ve başarısız olunmuşsa, kanal dolumunda kullanılan malzemelerin sökülüp tekrar şekillendirme ve mikroorganizmaların kullanılan ilaçlarla elimine edilip, kanalların tekrar doldurulmasına kanal tedavisi yenileme (retreatment) işlemi denir.

Kanal tedavisi neden yenilenir?

  • İlk yapılan kanal dolumunun çeşitli sebeplerle yeterli olmaması
  • Kanal tedavisinin herhangi bir aşamasında yaşanan problemler örneğin anatomik sebeplerle ulaşılamayan alanların kalmış olması gibi
  • Tedavinin bitiminden sonra üst dolgusunun kırılması ya da sızdırması
  • İlgili dişte yeni bir çürük ya da kırık meydana gelmiş olması sonucu kanal dolumunun enfekte olması
  • Mevcut enfeksiyonun inatçı olmasına bağlı kanal tedavisi ile iyileşmeyip kanalların içinde ilaç bekletmeyi gerektirmesi gibi sebepler kanal tedavisinin yenilenmesini gerektirmektedir.

Kanal tedavileri ve kanal tedavisi yenilenmesi, dişin ağızda kalması için yapılan tedavilerin son aşamasıdır. Kanal tedavisinin tekrarlanamadığı veya yeterli düzeyde yapılamadığı durumlarda cerrahi bir işlem düşünülmelidir.

 

Garanti edilmiş
Mükemmellik

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/ordodonti-2.png

Tedavilerimiz

Dental tedavilerinizi en güncel materyallerin kullanıldığı, sterilizasyon ve dezenfeksiyon protokollerinin titizlikle uygulandığı hijyenik ve konforlu bir ortamda gerçekleştiriyoruz.

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/dental-botox.png

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi, çürük ya da kırılma gibi farklı nedenlerle kaybedilen dişleri hem fonksiyon hem de estetik açıdan geri kazandırmak için yapılan bir tedavidir.

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/diş-estetiği.png

Gülüş Tasarımı

Kişiye özel planlanan gülüş estetiği uygulamalarında gülümsemeyi önleyen faktörler ortadan kaldırılarak dişlerde altın oran yakalanmaktadır.

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/periodontoloji.png

Sağlıklı Diş Etleri

Birçok anlamda ağzınız, vücudunuzun genel durumunun bir aynası olarak görülebilir. Özellikle periodontal durumumuz diş etlerimizde bölgesel olarak ne olduğundan çok daha fazlasını söyleyebilir.