Diş Hekimliğinde Botoks Nedir?

Botox tedavisi son yıllarda hem estetik hem de tedavi amacıyla diş hekimliğinde de kullanılmaya başlanmıştır. Gummy Smile adı verilen dişeti gülümsemelerinde, Bruksizm (diş sıkma – gıcırdatma) tedavisinde ve ağız çevresinin gençleştirilmesinde Botox güvenle kullanılmaktadır.

Botox ve Dermal Filling

Diş hekimliğinde gülüş estetiği üzerinde çalışılırken, hekimi en çok zorlayan konu Gummy Smile dediğimiz gülerken ya da konuşurken diş etlerinin çok görünmesi durumudur. Diş etlerine uygulanan gingivektomi cerrahisiyle diş etleri kısaltılsa bile, bu yöntem çoğu zaman yeterli olmayabilir. Özellikle gülerken o bölge kaslarının çok aktif olmasına bağlı diş etleri ön plana çıkmaktadır. Bunu engellemek için Botox tedavisinden yararlanabilinmektedir. “M. Levator Labii Superioris Alaeque Nasi” isimli kasa 2-3 U/Alan Botox uygulaması ve “M. Orbicularis Oris” isimli kasın 4 enjeksiyon bölgesine 1-2 U/alan Botox enjeksiyonu yapılması tedavi için istenilen sonuçları verebilmektedir.

Özellikle üst dudakta, dudak alt sınırına volüm arttırarak diş etinin daha az görünmesi için dermal dolgu maddelerinden faydalanabilinektedir. Gummy Smile olan hastaların genellikle üst dudakları daha hacimsiz olduğu için yüz estetik ve dengesinin sağlanmasında da fayda sağlanmaktadır.

Diğer önemli konu ise, alt yüz yüksekliğinde oluşan kayıplardır. Hastaların yaşa bağlı olarak dişlerinde olusan aşınmaya bağlı çene ucu ve burun ucu arası mesafe daralır. Oral Commisura’lar aşağı yöne dönmektedir ve Marionet çizgileri oluşmaktadır. Dişlerin restorasyonu planlanırken, dikey boyutu arttırmak gerekir.

Alt Yüz Bölümü Estetiği

Alt yüz bölümü estetiği olarak adlandırılan dudaklar, dudak üstü bölge, çene, dişler ve diş etinin hem ağız sağlığı, hem de estetik açıdan komple restore edilmesi dünyadaki yeni trendlerden biridir. Bu trendde, diş hekimleri ve medikal estetik uygulayan hekimler birlikte çalışmaktadır.

Hastalar, kliniğe estetik diş tedavisi uygulaması ile ilgili başvurduğunda, ekip tüm yüzün değerlendirmesini yapar. Öncelikli olarak hastanın isteklerinin ve beklentilerinin anlaşılması çok önemlidir. Sadece dişlerin gençleştirilip güzelleştirilmesiyle beklentiyi karşılamak mümkün olmayabilmektedir. Dişleri estetik laminalarla, beyazlatma tedavileriyle daha güzel ve genç yapmak mümkündür. Estetik Porselen Lamina ve Veneerler ile istenilen gülümseme tekrar geri kazanılabilir, fakat yüz bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Yenilenmiş pırıl pırıl dişler, tedaviyle birlikte çevre dokuların da gençleştirilmesi ile desteklenirse tedavi tam sonuca ulaşır. Dudaklardaki doku kaybı, dermal dolgu maddeleriyle hafifçe desteklenir. Belirgenleşen gülme çizgileri, elmacık kemikleri ve yanaklarda oluşan çökmeler yine dolgu maddeleriyle doldurulur. Göz çevresi ve alında oluşan mimik çizgilerin belirginleşmesini önlemek için Botox uygulaması yapılır. Cildin yenilenmesine yönelik tedavi programı başlatılır. Yenilenmiş ve şekilendirilmiş diş yapısıyla yüzün gençleştirilmesinde bütünlük sağlanır.

Garanti edilmiş
Mükemmellik

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/ordodonti-2.png

Tedavilerimiz

Dental tedavilerinizi en güncel materyallerin kullanıldığı, sterilizasyon ve dezenfeksiyon protokollerinin titizlikle uygulandığı hijyenik ve konforlu bir ortamda gerçekleştiriyoruz.

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/dental-botox.png

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi, çürük ya da kırılma gibi farklı nedenlerle kaybedilen dişleri hem fonksiyon hem de estetik açıdan geri kazandırmak için yapılan bir tedavidir.

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/diş-estetiği.png

Gülüş Tasarımı

Kişiye özel planlanan gülüş estetiği uygulamalarında gülümsemeyi önleyen faktörler ortadan kaldırılarak dişlerde altın oran yakalanmaktadır.

https://alirizaalpoz.com/wp-content/uploads/2022/05/periodontoloji.png

Sağlıklı Diş Etleri

Birçok anlamda ağzınız, vücudunuzun genel durumunun bir aynası olarak görülebilir. Özellikle periodontal durumumuz diş etlerimizde bölgesel olarak ne olduğundan çok daha fazlasını söyleyebilir.